Ukravit
Ukravit is a Ukrainian agrochemical manufacturer and direct-to-consumer retailer founded in 1999, selling 342 industrial and 71 consumer plant protection, microfertilizer, and adjuvant SKUs via its ukravit.ua e-commerce store, supported by an ISO-accredited laboratory and in-house financing.
- Company typePrivate
- Founded1999
- HeadquartersCherkasy, Ukraine
- Headcount51–100
- GTM typeB2B and B2C
- OfferingHardware or Manufacturing
What Ukravit does
Ukravit, legally UKRAVIT SCIENCE PARK, is a Ukrainian agrochemical manufacturer and direct-to-retailer founded in 1999 and headquartered in Cherkasy. The company develops, produces, and sells plant protection products — herbicides, fungicides, insecticides, seed treatments, microfertilizers, adjuvants, desiccants, growth regulators, fumigants, and rodenticides — across an industrial portfolio of 342 SKUs, a private-sector (home gardener) line of 71 SKUs, and 8 professional disinfectant SKUs. Product technology is differentiated through multi-component formulations such as the Akula tri-mode fungicide (tebuconazole + cyproconazole + prochloraz), the Venon dual-mode insecticide (clothianidin + alpha-cypermethrin), the toprazone-based Stelavit corn herbicide, and the organosilicon Ingress adjuvant that reduces surface tension 3.5x. The company operates the Ukravit Institute, an ISO/IEC 17025:2017 accredited laboratory complex that tests soil, water, seeds, plants, and pesticide/fertilizer content and produces agronomic recommendations. It also runs Ukravit Finance, an in-house credit service, and partners with USAID AGRO to provide deferred-payment terms to micro, small, and medium agricultural producers.
Ukravit generates revenue primarily through direct-to-consumer sales via its official e-commerce storefront at ukravit.ua, with nationwide fulfillment through Nova Poshta and Ukrposhta and field support from regional representation offices. Pricing is per-unit (per liter) in Ukrainian Hryvnia across 1L, 5L, 10L, and 20L packages, with 2-6 payment installment plans available on major SKUs. Customer segments are industrial/commercial Ukrainian agricultural producers (primary), private gardeners and smallholders (secondary), professional disinfectant users, and financing customers served through Ukravit Finance and the USAID AGRO program. The company is privately held with no disclosed external investors or parent company, employs 54 people, and operates exclusively within Ukraine.
Ukravit firmographics
Firmographics- Name
- Ukravit
- Legal name
- UKRAVIT SCIENCE PARK
- Website
- https://ukravit.ua
- Company type
- Private
- Founded year
- 1999
- Operating status
- Operating
- Headcount range
- 51–100 employees
- Short description
- Ukravit is a Ukrainian agrochemical manufacturer and direct-to-consumer retailer founded in 1999, selling 342 industrial and 71 consumer plant protection, microfertilizer, and adjuvant SKUs via its ukravit.ua e-commerce store, supported by an ISO-accredited laboratory and in-house financing.
- Ownership category
- akta.pro rank
Ukravit industry classification
Industry- Product category
- Crop Protection Products (Agrochemicals)
- NAICS
- Pesticide and Other Agricultural Chemical Manufacturing (32532), Pesticide, Fertilizer, and Other Agricultural Chemical Manufacturing (3253)
- SIC
- Agricultural Chemicals (2870)
- akta.pro primary industry
- Grain Protectants & Post-Harvest Insecticide Application (AFAOAIAF)
- akta.pro secondary industries
- Biologicals Regulatory, Testing & Quality Assurance Services (AFABAEAO), Botanical Biopesticides & Plant Extracts (Essential Oils, Neem, Pyrethrins) (AFABAEAF)
Keywords
Where Ukravit is headquartered
LocationHeadquarters
- HQ city
- Cherkasy
- HQ country
- Ukraine
- HQ region
- Europe
Offices1 record
Markets served
Ukravit business model
Business model- GTM type
- B2B and B2C
- Offering type
- Hardware or Manufacturing
- Cost components
- Operations, Supply Chain, Personnel, Technology or R&D, Marketing or Sales, Infrastructure
Revenue model
- Agricultural Crop Protection Products: Ukravit generates revenue primarily from manufacturing and selling plant protection products (pesticides) including herbicides, fungicides, insecticides, seed treatments, and other agricultural chemicals to professional agricultural producers. Products are sold in various package sizes (1L, 5L, 10L, 20L, etc.) with unit-based pricing.
- Microfertilizers: Sale of microfertilizers and specialty nutritional products under the Avangard brand for foliar feeding, seed treatment, and fertigation applications.
- Adjuvants and Additives: Sale of adjuvant products (e.g., Ingress organosilicon adjuvant) that improve the effectiveness of pesticide applications.
- Private Sector Products: Sale of plant protection products packaged for private gardeners and homeowners (71 products), including smaller package sizes suitable for individual use.
- Professional Disinfectants: Sale of professional disinfectant products (8 products) for professional use.
- Ukravit Finance (Credit Services): The company provides financing services helping customers find optimal purchase options for products and services to support planting campaigns and successful agricultural seasons.
Pricing tiers
| Model | Billing | Price |
|---|---|---|
| Unit Pricing | Pay-as-you-go | Stelavit Herbicide 5L – UAH 4,991.50 (UAH 998.30 per liter) |
| Unit Pricing | Pay-as-you-go | Venon Insecticide 5L – UAH 3,581.50 (UAH 716.30 per liter) |
| Unit Pricing | Pay-as-you-go | Luvitor Insecticide 5L – UAH 5,148 (UAH 1,029.60 per liter) |
| Unit Pricing | Pay-as-you-go | Sinan Fungicide 5L – UAH 4,476.50 (UAH 895.30 per liter) |
| Unit Pricing | Pay-as-you-go | Akula Fungicide 5L – UAH 5,372 (UAH 1,074.40 per liter) |
| Unit Pricing | Pay-as-you-go | Avangard Grou Amino 5L – UAH 1,209 (UAH 241.80 per liter) |
| Unit Pricing | Pay-as-you-go | Ingress Adjuvant 1L – UAH 649.50 |
| Unit Pricing | Pay-as-you-go | Glyfovit Herbicide 20L – UAH 3,850 (UAH 192.50 per liter) |
| Unit Pricing | Pay-as-you-go | Glyfovit Extra Herbicide 20L – UAH 5,819.50 (UAH 290.98 per liter) |
| Unit Pricing | Pay-as-you-go | Unikal Fungicide 5L – UAH 1,790.50 (UAH 358.10 per liter) |
Go-to-market motion2 records
Distribution channels4 records
Marketing channels7 records
Ukravit product offering
Product offeringCore offering
Ukravit develops, manufactures and sells plant protection products (pesticides) - herbicides, fungicides, insecticides, seed treatments, microfertilizers, adjuvants, desiccants and growth regulators - for Ukrainian agricultural producers and private gardeners. The company operates an official online store with 342 industrial products, 71 private-sector products and 8 professional disinfectants, supported by the accredited Ukravit Institute laboratory (DSTU ISO/IEC 17025:2017), Ukravit Finance credit services, and agronomic consulting.
Product overview
Ukravit is a Ukrainian plant protection products company operating as an official online store with three main product segments: Industrial products (342 items) including Herbicides, Fungicides, Insecticides, Seed treatments, Microfertilizers, Adjuvants, Desiccants, Growth regulators, Fumigants, Rodenticides, Seeds, RKD, and Innoculants; Private sector products (71 items) for household gardeners including Seed treatments, Herbicides, Fungicides, Insecticides, Microfertilizers, and Rodenticides; and Professional disinfectants (8 items). The company also offers complementary services including the Ukravit Institute accredited laboratory (ISO/IEC 17025:2017), credit services for agricultural campaigns, and a 2026 interactive digital catalog with QR code access to product cards.
Differentiator
Problem solved
Functional benefit
Brands
- Avangard Grou Amino (Авангард Гроу Аміно): Liquid fertilizer containing easily assimilable L-amino acids, acts as an anti-stressant and growth stimulant for crops
- Professional Disinfectants (Професійні деззасоби)
- Private Sector (Приватний сектор)
Products and services
- Stelavit (Стелавіт) Post-emergence systemic herbicide with topramezone 50 g/L for broad-spectrum control of annual grassy and some dicotyledonous weeds in corn. Available in 5L packaging at UAH 4,991.50 (UAH 998.30 per litre), with 2-installment payment plan of UAH 2,495.75.
- Venon (Венон) Dual-component contact-systemic insecticide combining clothianidin 200 g/L and alpha-cypermethrin 100 g/L for comprehensive control of a broad spectrum of sucking and leaf-eating pests. Available in 5L packaging at UAH 3,581.50 (UAH 716.30 per litre), with 2-installment payment plan of UAH 1,790.75.
- Luvitor (Лювітор) Systemic insecticide with contact and intestinal action containing thiacloprid 240 g/L for control of a broad pest spectrum. Available in 5L packaging at UAH 5,148 (UAH 1,029.60 per litre), with 2-installment payment plan of UAH 2,574.
- Sinan (Сінан) Modern systemic fungicide with translaminar properties, combining difenoconazole 130 g/L and pyraclostrobin 130 g/L, for protection of a wide spectrum of crops against fungal diseases, especially cereal and sunflower pathogens. Available in 5L and 10L packaging at UAH 4,476.50 (5L, UAH 895.30 per litre), with 2-installment payment plan of UAH 2,238.25.
- Akula (Акула) High-efficiency fungicide with preventive, curative and eradicative action, combining tebuconazole 140 g/L, cyproconazole 50 g/L and prochloraz 300 g/L for control of a broad spectrum of cereal diseases. Available in 5L and 10L packaging at UAH 5,372 (5L, UAH 1,074.40 per litre), with 2-installment payment plan of UAH 2,686.
- Avangard Grou Amino (Авангард Гроу Аміно) Liquid fertilizer with 17 easily absorbable plant-origin L-amino acids (124.7 g/L) plus growth hormones (auxins, cytokinins, gibberellins), functioning as a growth stimulant, anti-stress agent, cryoprotectant, adaptogen and sticker. Available in 5L and 20L packaging at UAH 1,209 (5L, UAH 241.80 per litre), with 2-installment payment plan of UAH 604.50.
- Ingres (Інгрес) Adjuvant High-efficiency organosilicon adjuvant (modified polyalkyleneoxide heptamethyltrisiloxane) that reduces the surface tension of spray solution by 3.5x (to under 20.5 mN/m), enabling instant spreading and improved penetration of pesticides and agrochemicals through stomata. Available in 1L and 5L packaging at UAH 649.50 (1L), with 2-installment payment plan of UAH 324.75.
- Glyfovit (Гліфовіт) Systemic post-emergence total-action herbicide containing isopropylamine salt of glyphosate 480 g/L for control of annual and perennial weeds. Available in 5L and 20L packaging at UAH 3,850 (20L, UAH 192.50 per litre), with 2-installment payment plan of UAH 1,925.
- Glyfovit Extra (Гліфовіт Екстра) High-efficiency post-emergence herbicide containing approximately 50% more glyphosate per litre than standard Glyfovit for full control of annual and perennial weeds. Available in 10L and 20L packaging at UAH 5,819.50 (20L, UAH 290.98 per litre), with 2-installment payment plan of UAH 2,909.75.
- Unikal (Унікаль) High-efficiency systemic-action fungicide for treatment of rapeseed and cereal crops against a broad spectrum of fungal disease agents. Available in 5L, 10L and 20L packaging at UAH 1,790.50 (5L, UAH 358.10 per litre), with 2-installment payment plan of UAH 895.25.
- Antigusin (Антигусінь) Contact-action insecticide containing lambda-cyhalothrin 50 g/L for protection of a wide spectrum of crops against a complex of pests.
- HimArs (ХімАрс) Innovative three-component contact-systemic insecticide for comprehensive control of a broad spectrum of pests.
- AC Luks Likvid (АЦ Люкс Ліквід) Systemic contact-intestinal-action insecticide for reliable control of a broad pest spectrum.
- Ukravit Institute – Agronomic Services and Research Laboratory complex accredited under DSTU ISO/IEC 17025:2017 "General requirements for the competence of testing laboratories" that conducts research on soil, water, seeds and plants, determines active-substance content in pesticides and fertilizers, and analyzes the quality and safety of grown crops. Provides professional recommendations on plant nutrition, water-corrector use and matching of active ingredients.
- Ukravit Finance – Credit Services Credit services that help agricultural customers find optimal purchase options for products and services, supporting planting campaigns and successful agricultural seasons.
- USAID AGRO Deferred-Payment Support Program Partnership program with USAID AGRO offering Ukravit products with deferred payment options to micro, small and medium agricultural producers in Ukraine, ensuring access to necessary resources throughout the agricultural production cycle.
Quantifiable outcome
- Products registered for use on 20+ crop types including cereals, sunflower, corn, soybean, rapeseed, sugar beets, potatoes, tomatoes, onions, melons, pome fruits, stone fruits, grapes, flax, and cabbage
- +3 more outcomes
Companies that use Ukravit
Customer profileNamed customers3 records
Segments4 records
Ideal customer profiles3 records
Ukravit technology and API
TechnologyTechnology focussed No
API detail
- Has API
- No
- API docs
- API detail
Core technology
AI maturity
App detail
Feature7 records
Ukravit partnerships and signals
Strategic signalPartnerships
One partnership is on record.
- USAID AGRO (USAID АГРО)coreUkravit partners with the USAID AGRO program to provide support for micro, small, and medium agricultural producers in Ukraine. Under this partnership, Ukravit offers products with deferred payment options, helping ensure that agricultural producers have access to necessary resources throughout the agricultural production cycle. The program is specifically targeted at supporting Ukrainian agriculture during challenging conditions.
Scale indicators3 records
Recent moves5 records
Expansion highlights5 records
Ukravit competitors and assessment
Company assessmentDirect peers
- ADAMA: Israeli-headquartered crop protection company with deep distribution across Eastern Europe and the CIS. Directly competes with Ukravit in herbicides, fungicides, and insecticides for cereals, sunflower, and corn in the same regional market.
Broad incumbents
- Nufarm: Australia-based global agrichemical manufacturer with a portfolio spanning herbicides, fungicides, and insecticides. Comparable to Ukravit as a multi-category crop protection manufacturer with overlapping chemistries.
- Syngenta: Global crop protection and seeds major with a broad portfolio of herbicides, fungicides, insecticides, and seed treatments. Comparable to Ukravit as a multi-category crop protection manufacturer serving commercial agriculture.
- FMC Corporation: US agrichemical company specializing in crop protection products including insecticides, herbicides, and fungicides. Comparable to Ukravit as a multi-category crop protection manufacturer with global reach.
- BASF Agricultural Solutions: Global agrichemical division with a deep portfolio of fungicides, herbicides, and insecticides. Comparable to Ukravit as a broad-spectrum crop protection manufacturer with overlapping core chemistries and customer base.
- UPL: India-based global agrichemical giant with a broad portfolio of crop protection products, seeds, and post-harvest solutions. Comparable to Ukravit as a multi-category crop protection manufacturer with broad geographic reach.
- Bayer Crop Science: Global agrichemical and seed giant offering competing herbicides, fungicides, and insecticides across all major crops. Comparable as a broad-spectrum crop protection incumbent operating in the same product categories as Ukravit.
- Corteva Agriscience: US-based agrichemical and seed company with herbicide, fungicide, and insecticide offerings. Comparable to Ukravit as a globally diversified crop protection manufacturer with overlapping product categories.
Emerging players
- Albaugh: US-based agrichemical manufacturer focused on post-patent crop protection products including herbicides, fungicides, and insecticides. Comparable to Ukravit as a multi-category manufacturer competing on cost-competitive generic formulations.
Regional players
- Avgust: Russia and CIS-focused crop protection manufacturer with a broad portfolio of herbicides, fungicides, and insecticides. Comparable to Ukravit as a regional multi-category pesticide manufacturer with similar Ukraine-adjacent market exposure.
Market position
Strengths5 records
Weaknesses5 records
Competitive moat5 records
Key risks6 records
Key highlights7 records
Customer concentration
Ukravit social profiles
Digital presenceUkravit compliance and trust
Trust signalCompliance1 record
Ukravit financial estimates
Financial estimateRevenue estimate
Valuation estimate
Ukravit leadership team
Management profileNumber of profiles
Ukravit funding detail
Funding detailFunding overview
Funding rounds
Investors
Funding detail is available on the Subscription and Enterprise plan.Contact sales →
Ukravit M&A and investment
M&A and investmentM&A
Investments
M&A and investment is available on the Subscription and Enterprise plan.Contact sales →
Frequently asked questions about Ukravit
What does Ukravit do?
Ukravit develops, manufactures and sells plant protection products (pesticides) - herbicides, fungicides, insecticides, seed treatments, microfertilizers, adjuvants, desiccants and growth regulators - for Ukrainian agricultural producers and private gardeners. The company operates an official online store with 342 industrial products, 71 private-sector products and 8 professional disinfectants, supported by the accredited Ukravit Institute laboratory (DSTU ISO/IEC 17025:2017), Ukravit Finance credit services, and agronomic consulting.
Is Ukravit a public or private company?
Ukravit is a private company. It is classified as unknown and is currently operating.
When was Ukravit founded?
Ukravit was founded in 1999. It employs 51 to 100 people.
Where is Ukravit based?
Ukravit is headquartered in Cherkasy, Ukraine, in the Europe region.
How does Ukravit make money?
Six revenue lines are on record. Agricultural Crop Protection Products are the primary driver. The others are microfertilizers, adjuvants and Additives, private Sector Products, professional Disinfectants and ukravit Finance (Credit Services).
Who are Ukravit's main competitors?
ADAMA is listed as a direct peer. Broad incumbents are Nufarm, Syngenta, FMC Corporation, BASF Agricultural Solutions, UPL, Bayer Crop Science and Corteva Agriscience. Albaugh is listed as an emerging player. Avgust is listed as a regional player.
Does Ukravit have an API?
No public API is recorded for Ukravit.
What industry is Ukravit in?
Ukravit's product category is Crop Protection Products (Agrochemicals). Its primary akta.pro industry code is AFAOAIAF, Grain Protectants & Post-Harvest Insecticide Application, with a secondary code of AFABAEAO, Biologicals Regulatory, Testing & Quality Assurance Services. Its NAICS code is 32532 and its SIC code is 2870.